PROJELER

BDDK/UFRS Karşılık Hesaplama


İhtiyaç

BDDK ve UFRS standartları kapsamında bankanın risklere karşılık ayırması gereken karşılıklar manuel olarak hesaplanmaktaydı. Proje kapsamında BDDK ve UFRS standartlarınca karşılıkların ay sonunda otomatik olarak hesaplanması talep edilmiştir.

Çözüm

Kurulan yapı kapsamında özel ve genel karşılıkların otomatik olarak hesaplanması amaçlanmıştır. Bu çerçevede özel ve genel karşılık atanacak riskleri otomatik sınıflayan bir altyapı geliştirilmiştir. Genel karşılık hesaplaması için risklerin sınıfları ve bu sınıflar için mevzuat uyarınca verilen değerler kullanılmıştır. Özel karşılık atanacak riskler için gecikme gün sayıları ve ilişkilendirilmiş teminatlar dikkate alınarak teminat dağıtım optimizasyonu oluşturulmuştur. Özel karşılıklar, dağıtım sonunda kalan net risk değeri üzerinden hesaplanmıştır. Hesaplama çalışmalarına ek olarak karşılıkların kredi bazında detay ve belirlenen seviyelerinde gösterilmesini sağlayan raporlama altyapısı hazırlanmıştır.

Fayda

Proje sonunda karşılıkların aylık otomatik olarak hesaplanması ve raporlanması ile mevcut gecikme günleri üzerinden bugünkü durumun ileri tarihli projeksiyonunun gözlemlenebileceği altyapı sağlanmıştır.