PROJECTS

Treasury


vvAkbank’ın SAS HPA ile yakaladığı başarıyı ve süreç öncesindeki durumu Akbank Kurum Analitiği Müdürü Aslı Kayabay Bengi anlatıyor. Bengi, “10 yılı aşkın süredir analitik modelleme süreçlerimizde, veri hazırlığı ve manipülasyonu için SAS Enterprise Guide, modelleme için SAS Miner çözümünü kullanıyoruz. SAS High Performance Analytics uygulamasından önce, tüm model şemasının çalıştırılması için harcanan zaman 75 dakikayı bulabiliyordu. Verilerin oluşturulması gibi model geliştirme süreci, iyi sonuçlar alınamaması veya daha iyi istatistikler aranması nedeniyle tüm model şeması tekrar tekrar birkaç kez çalıştırılıyordu.”

Model test adımında yine veri hazırlığı süreci olduğuna değinen Bengi, bu süreçte model verisinin başka bir zaman aralığı için oluşturulduğunu belirterek; test başarıyla tamamlandığında modelin canlıya alınma sürecinin başlatıldığını anlatıyor. Ancak, test başarısızlıkla sonuçlanırsa, modelleme sürecinin baştan veya geliştirme aşamasından itibaren tekrarlandığına dikkat çekiyor.  


Challenge

Ortalama veri oluşturma süresi 3-5 saat arasında olan Akbank, veri oluşturma ve analiz sürecinin hızlandırılmasına ihtiyaç duyuyordu.

Solution

Hadoop ve SAS HPA kurulumuyla Akbank, büyük veriyi işleyecek yeni bir platforma kavuştu. SAS Enterprise Guide ve SAS Miner desteğiyle birlikte yeni algoritmalar kullanılmaya başlandı. Veri oluşturma süreci saatlerden dakikalara indirildi.